
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.81 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 5.08 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Contact Plating | Tin |
| Type | General Purpose |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 16 mA |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Voltage | 28 V |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Power Dissipation | 780 mW |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Power Dissipation | 780 mW |
| Response Time | 1.3 µs |
| Number of Channels | 2 |
| Turn-On Delay Time | 400 ns |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Propagation Delay | 700 ns |
| Max Supply Current | 200 µA |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Max Input Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Packaging | Tube |
| Operating Supply Current | 200 µA |
Stock: 619
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56611
Ext.Price$0.56611
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56611 | $0.56611 |
| 10 | $0.47808 | $4.78080 |
| 25 | $0.45245 | $11.31125 |
| 50 | $0.42819 | $21.40950 |
| 100 | $0.40523 | $40.52300 |
| 300 | $0.38350 | $115.05000 |
| 500 | $0.36294 | $181.47000 |
| 1000 | $0.34348 | $343.48000 |
